220930 ogolnopolski dzien głosnego czytania        

  29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to zostało ustanowione w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki, jego patronką jest Joanna Porazińska, wybitna pisarka, która wiele swoich książek napisała dla dzieci.

29 września do biblioteki szkolnej zawitali uczniowie klasy 3 wraz z panią wychowawczynią Katarzyną Chmiel. Uczniowie pięknie przeczytali wybrane fragmenty ulubionych książek. Następnie młodzi czytelnicy wypożyczyli wiele ciekawych książek, aby w tym szczególnym dniu przeczytać je głośno w domu dla rodzeństwa, rodziców i dziadków.

W południe grupę „0” odwiedziła pani Joanna Ożóg, która przy pomocy Teatru Kamishibai przeczytała przedszkolakom bajkę pt. „Pinokio”. Dzieci z wielkim zainteresowaniem wysłuchały przedstawianej bajki, chętnie dzieliły się wrażeniami i spostrzeżeniami dotyczącymi głównego bohatera. Na pamiątkę spotkania otrzymały kolorowankę z podobizną Pinokia.

Grupę 5 -latków odwiedził uczeń klasy 3 Krzysztof Tupaj, który przeczytał swoim młodszym kolegom bajkę pt. „Trzy świnki”. Wszystkie dzieci z uwagą słuchały czytaną bajkę za co w nagrodę również otrzymały kolorowanki.

Przypominamy o wartościach głośnego czytania dzieciom:

- wspólne czytanie buduje więź emocjonalną rodzica z dzieckiem, tworzy poczucie bliskości i bezpieczeństwa,

- czytanie rozwija myślenie, pamięć i mowę dziecka,

- czytanie dostarcza wiedzy o otaczającym świecie, ludziach i przedmiotach,

- książki pomagają oswoić trudne tematy, pokonywać lęki.

Zachęcamy do wspólnego czytania nie tylko w tym dniu ale codziennie ... przynajmniej 30 minut.

Biblioteka Szkolna    camera-logo3.jpg