211119 dzien zyczliwosci

     21 listopada obchodzony jest jako Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Idea tego święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Oryginalna nazwa święta brzmi Hallo World Day i symbolizuje cel tego dnia, czyli mówienie hallo (cześć) do przynajmniej dziesięciu osób dziennie. Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Jest to apel przeciwko problemom i często smutnej rzeczywistości. Przesłanie akcji jest proste: bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką.

    Tego dnia warto uwierzyć, że w każdym z nas drzemią niewyczerpane pokłady dobra i – tak na próbę – okazać komuś bezinteresowną życzliwość. Tym bardziej, że w tej akurat kwestii naukowcy nie mają wątpliwości: bycie miłym, okazywanie dobra, rozbudzanie u siebie życzliwości wobec innych ma moc uszczęśliwiania – nie tylko obdarowanego życzliwością, ale przede wszystkim tego, który ją okazuje.

    Każdemu z nas jest miło, gdy ktoś obdarzy nas życzliwym uśmiechem. Ostatnio jednak coraz mniej tych uśmiechów – czas pandemii, izolacji, pracy zdalnej i przede wszystkim noszenie maseczek sprawiły, że życzliwych uśmiechów mieliśmy w tym roku wyjątkowo mało.

W dniach 22.11.2021r. – 26.11.2021 r. będziemy obchodzić w naszej szkole Tydzień Życzliwości i Pozdrowień.” Tydzień życzliwości to okazja, by zastanowić się czy jesteśmy wobec siebie życzliwi. Z czego składa się życzliwość, co to jest kultura bycia i tolerancja.

1. Ksiądz katecheta - opiekun Szkolnego Koła Caritas przeprowadzi w klasach na lekcjach religii zajęcia na temat „Warto pomagać – kim jest wolontariusz?”

2. Na I piętrze szkoły zostanie ustawiona „Ławeczka życzliwości”. Miejsce to będzie przeznaczone do przekazania sobie miłych słów, podziękowań, pozdrowień, prowadzenia miłej rozmowy lub zastanowienia się nad zredagowaniem życzeń i wrzuceniem ich do Skrzynki Życzliwości. Codziennie liściki będą roznoszone po klasach przez „Listonosza Życzliwości” i z pewnością sprawią wiele uśmiechu i radości dzieciom oraz nauczycielom.

3. Podczas „Tygodnia życzliwości” w klasach zostaną przeprowadzone godziny wychowawcze na temat "Jak być człowiekiem życzliwym". Każda klasa pod nadzorem wychowawcy wykona plakat promujący postawę życzliwości. Wykonane plakaty zostaną wyeksponowane na ścianach korytarzy szkolnych.

4. Poniedziałek będzie dniem aforyzmów. Podczas specjalnie zorganizowanej loterii, każdy uczeń otrzymał los z pozytywnym przesłaniem na temat przyjaźni, uśmiechu, radości i życzliwości.

5. Przeprowadzony zostanie konkurs plastyczny dla klas I - VIII pt. „Trzeba pomagać”.

6. W czwartek 25 listopada w klasach 1- 3 SP odbędzie się „Dzień Pluszowego Misia”. Uczniowie przyniosą do szkoły swoje ulubione pluszaki.

7. Ostatniego dnia „Tygodnia życzliwości”, czyli w piątek, nasi uczniowie przyjdą do szkoły ubrani w kolorach zieleni. Dzień Zielony jest kolorem przyjaźni, nadziei i wiary w dobroć drugiego człowieka. W tym dniu przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego rozdadzą uczniom i nauczycielom naszej Szkoły uśmiechnięte buźki, tak aby każdy z nas mógł się przyłączyć do ogólnoświatowych obchodów tego wyjątkowego Święta.