Jak uczyć dzieci empatii i dbania o własne zdrowie.

 

Dzieci uczą się empatii poprzez obserwowanie dorosłych, ich sposobu reagowania na czyjś płacz, smutek, zdenerwowanie. Naśladują reakcje rodziców czy nauczycieli, dlatego najważniejsze w uczeniu empatii jest… bycie empatycznym w stosunku do innych.

Działania pomocne w nauce empatii:

- Obcowanie z literaturą- dzieci po wysłuchaniu tekstu wypowiadają się na temat, co czuli bohaterowie opowiadania jak zachowywali się w konkretnych sytuacjach, jak można im pomóc.

- Zabawy dramowe - kiedy dziecko zachowa się nieodpowiednio w stosunku do kolegi/ koleżanki, można mu zaproponować wcielenie się w rolę drugiej osoby i uzmysłowić co czuje ta osoba. Z mojego doświadczenia wiem, że ta forma bardzo oddziaływuje na dziecko.

- Niesienie pomocy innym- np. po uzgodnieniu i uzyskaniu zgody dziecka oddanie zabawek, którymi dziecko już się nie bawi (zaniesienie do przedszkola, przekazanie dla dzieci z domów dziecka), udział w różnych akcjach charytatywnych.

- Wykazanie zrozumienia dla uczuć dziecka w trudnych dla niego sytuacjach- zamiast mówić do dziecka: Nie płacz, Nie złość się, należy mu podpowiedzieć, w jaki sposób radzić sobie z trudnymi emocjami. (I to jest kolejny temat, któremu poświęcę następny artykuł).

Do zadań wychowawców, również rodziców należy systematyczne i konsekwentne wdrażanie dzieci do przestrzegania zasad dotyczących:

- zdrowego żywienia

- aktywności ruchowej

- nawyków higienicznych

- właściwego ubierania się

- profilaktyki zdrowotnej

Regularne posiłki to dobry moment, aby przyzwyczajać dzieci do jedzenia zdrowych potraw i ograniczenia spożywania słodyczy oraz rozwijania prawidłowych nawyków higienicznych:

- Uczymy dzieci systematycznego i prawidłowego mycia rąk przed posiłkami i po posiłkach, po przyjściu z podwórka, skorzystania z toalety, po zajęciach.

- Uświadamiamy im, jak ważna jest codzienna higiena całego ciała.

- Uczulamy dzieci na zasłanianie ust podczas kichania, kasłania, prawidłowe używanie chusteczek higienicznych, wyrzucanie zużytych chusteczek do kosza.

- Systematyczne mycie zębów po posiłkach, połączone z nauką prawidłowego szczotkowania zębów, dbaniem o to, aby przybory toaletowe były utrzymane w należytej czystości.

- Uświadamiamy dzieciom, jakie znaczenie dla zdrowia ma ruch i codzienny pobyt na świeżym powietrzu. Uczymy, że nie ma złej pogody, jest tylko nieodpowiednie ubranie. Dlatego wybierając dziecko do przedszkola pamiętajcie, aby je ubrać odpowiednio do pogody.

Dbanie o swoje zdrowie to również zdawanie sobie sprawy, że nie można brać do ust nieznanych roślin, dotykać i zbierać nieznanych grzybów, jeść nieumytych owoców.  

                                                                 Bożena Oczkowska

                                                              Terapeuta pedagogiczny