23 listopada uczniowie klas I – III wybrali się do Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie na przedstawienie teatralne  pt. „Brzechwolandia”.

Spektakl w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia był okazją do przypomnienia sobie znanych wierszy Jana Brzechwy takich jak: „ Leń”, „Skarżypyta”, „ Samochwała”, „ Atrament”, „Globus” czy „Znaki przestankowe”. Dzięki wizycie w cudownej krainie zwanej „Brzechwolandią”, dzieci miały możliwość przenieść się w świat radości i marzeń. Postacie  z wierszy przypomniały też o właściwym zachowaniu w domu, szkole, na podwórku. 

Udział w spektaklu był wielkim przeżyciem i zapewne na długo pozostanie w naszej pamięci.

Nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej

231129 Brzechwolandia 1

 

231129 Brzechwolandia 2

 

231129 andrzejki     Andrzejki to magiczne święto, które w naszej szkole obchodzimy z wielkim entuzjazmem. Tegoroczna zabawa andrzejkowa odbyła się 28 listopada i była niezapomnianym przeżyciem dla uczniów z klas 1-3 edukacji wczesnoszkolnej. Tradycyjne andrzejkowe wróżby stanowiły serce wydarzenia. W zabawny sposób koleżanki z klasy 6: Olga, Klaudia, Ala, Ola, Nikola, Tośka, Gabriela, Paulina, Aleksandra i Jagoda w przebraniu wróżek i elfów interpretowały przyszłość uczniów przy stanowiskach z wróżbami. Z uśmiechami na twarzach uczniowie odkrywali tajemnice swojej przyszłości w czarodziejskiej kuli, a radosne okrzyki towarzyszyły każdej przepowiedni.

     Później sala gimnastyczna przemieniła się w magiczne miejsce pełne świateł i dźwięków. Uczniowie mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności taneczne, a tradycyjne andrzejkowe gry integracyjne sprawiły, że wszyscy bawili się świetnie. Specjalny zestaw utworów idealnie oddawał energetyczny nastrój zabawy. Uczniowie tańczyli do najnowszych hitów. Wspólna zabawa przy rytmicznych dźwiękach sprawiła, że wszyscy poczuli magię chwili. Atmosfera andrzejkowej zabawy była jeszcze bardziej magiczna dzięki pysznym przysmakom przygotowanym przez zaangażowanych rodziców, którym serdecznie dziękujemy.

                                                                               Halina Godek

Zapraszamy do galerii zdjęć - camera-logo3.jpg

231129 zaelektyzowani

Dnia 22 listopada naszą szkołę odwiedziła grupa Zaelektryzowani, którzy przybliżyli wszystkim wiedzę z zakresu chemii i fizyki. Tematem zajęć były właściwości fizyczno-chemiczne wybranych gazów. Prezentujący pokazał wiele ciekawych doświadczeń z helem, azotem, tlenem, parą wodną i butanem. W czasie tej niezwykłej lekcji, uczniowie na własnych strunach głosowych sprawdzili działanie helu, który zmieniał wysokość głosu. Obserwowali katalityczny rozkład nadtlenku wodoru na tlen i parę wodną.  Bardzo interesującymi eksperymentami były: paląca się dłoń i zjawisko wystrzałowego  wrzenia ciekłego azotu. Przedstawiona prezentacja spodobała się wszystkim uczestnikom. Prowadzącym udało się w umiejętny sposób połączyć elementy humorystyczne i edukacyjne zachęcając obserwujących do wspólnego, bezpiecznego eksperymentowania. Dzięki czemu uczniowie poszerzyli swoją wiedzę z zakresu chemii i fizyki. Świetnie się bawili, miło i pożytecznie spędzili czas.


Dziękujemy Grupie Zaelektryzowani za ciekawy pokaz i zapraszamy do galerii zdjęć i filmiku - camera-logo3.jpg video_icon.png

 

231127 klimat

Ile wody potrzeba do produkcji ubrań mieszczących się w jednej szafie? Czy dżdżownice jedzą plastik? Ile śmieci rocznie produkuje każdy z nas? Czy Europa może być pierwszym na świecie neutralnym klimatycznie kontynentem? Odpowiedzi na te pytania uzyskali uczniowie klasy 7, którzy wzięli udział w akcji edukacyjnej „Lekcja o Funduszach Europejskich VIII”, organizowanej przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Tematyka tegorocznej Lekcji dotyczyła zmian klimatu oraz sposobów jego ochrony. Uczniowie dowiedzieli się, co wpływa na zmiany klimatu, jakie są efekty tych zmian i jak można je powstrzymać. Zdobyli praktyczne wskazówki, co oni sami mogą zrobić, w swoim najbliższym otoczeniu, by ograniczać negatywny wpływ człowieka na środowisko. Poznali rozwiązania służące przeciwdziałaniu skutkom zmian klimatu w miastach oraz możliwości wykorzystania Funduszy Europejskich w tym obszarze.  

Przez zagadnienia związane ze skutkami zmian klimatycznych przeprowadził uczniów Tomek Michniewicz – jeden z najbardziej znanych polskich podróżników. Uczniowie zdobywali wiedzę o klimacie oglądając film z jego udziałem, czytając komiks, który powstał specjalnie na potrzeby projektu, a także rozwiązując zadania w broszurach edukacyjnych.

Nasza szkoła otrzymała pakiet bezpłatnych materiałów dydaktycznych, a także upominki dla wszystkich uczniów, którzy wzięli udział w akcji.

Więcej o projekcie: www.polskawschodnia.gov.pl/lekcja

 

231115 dzien zdrowego jedzenia      8 listopada przypada Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Celem tego święta jest promowanie zdrowego jedzenia wśród najmłodszych ( i nie tylko), dobrych nawyków żywieniowych, regularnego spożywania posiłków i informowanie o konsekwencjach złej diety.

W celu zachęcenia dzieci do spożywania zdrowych, wartościowych posiłków na ten dzień zaplanowane zostały zajęcia kulinarne. Uczniowie klas 1 – 3 mieli za zadanie przygotować produkty potrzebne do wykonania zdrowych kanapek. Powstały smaczne, pachnące, a przede wszystkim zdrowe kanapeczki, które dzieci ze smakiem zjadły. Samodzielne przyrządzanie posiłku sprawiło im wiele radości i satysfakcji, a także przyniosło wiele ciekawych pomysłów na zdrowe posiłki. Mamy nadzieję, że ich realizacja przyczyni się do zdrowego odżywiania się nie tylko od święta, ale przede wszystkim na co dzień.

Zapraszamy do galerii zdjęć - camera-logo3.jpg