220518 konkurs piekne czytanie

Książka i możliwość czytania, to jeden

z największych cudów ludzkiej cywilizacji

Maria Dąbrowska

19 maja 2022 r., w Szkole Podstawowej nr 1 Zespołu Szkół im. ks. M. Lachora w Górnie, już po raz drugi, odbył się Szkolny Konkurs Pięknego Czytania adresowany do uczniów klas 1-3. Cele konkursu to: doskonalenie techniki czytania, czytanie ze zrozumieniem, propagowanie literatury dziecięcej i przełamywanie zahamowań związanych z wystąpieniami publicznymi. Do zmagań konkursowych przystąpiło dwudziestu chętnych śmiałków. Organizatorkami przedsięwzięcia były: Halina Godek, Katarzyna Chmiel i Agata Kogut - nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej.

Zmagania konkursowe dzieci oceniało dwuosobowe jury, w skład którego weszli: Teresa Krasoń – pani bibliotekarka Biblioteki Publicznej w Górnie i ks. Jakub Dzierżak – nauczyciel katecheta ZS im. ks. M. Lachora w Górnie.

Konkurs przebiegał dwuetapowo. W pierwszym etapie uczniowie przygotowali do głośnego czytania fragment dowolnej książki (prezentacja tekstu około dwóch minut). Natomiast w drugiej części uczestnicy otrzymali do przeczytania krótki tekst wskazany przez komisję konkursową. Ocenie podlegały takie elementy jak: płynność, bezbłędność czytania, wyrazistość i dykcja oraz interpretacja czytanego tekstu, a także radzenie sobie z tremą.

W wyniku zmagań czytelniczych do drugiego etapu przeszło 17 uczniów.

Trzeba przyznać, że jury stanęło przed trudną decyzją wyłonienia Mistrza Pięknego Czytania, ze względu na bardzo wysoki poziom reprezentowany przez uczestników konkursu i różnorodność czytanych tekstów. Komisji konkursowej udało się jednak dojść do konsensusu i wyłonić zwycięzców.

i tytuł „Mistrza Pięknego Czytania”

otrzymał Wiktor Ruszała uczeń klasy 1,

otrzymał nagrodę „Baśnie Hansa Christiana Andersena”.

Przeczytał oba teksty najpiękniej z całej grupy. Czytał płynnie, z odpowiednią intonacją, dykcją, tempem, modulacją i natężeniem głosu. Wyśmienicie radził sobie z tremą.
Po prostu swoim czytaniem oczarował komisję konkursową i widownię.

II miejsca „ex aequo”:

Hubert Sieńko, uczeń klasy 3 – nagroda „Opowieści z Alhambry”,

Krzysztof Tupaj, uczeń klasy 2 - nagroda „Skarbiec baśni i bajek”,

Zuzanna Sakowska, uczennica klasy 2 - nagroda „Baśnie H. Ch. Andersena”,

III miejsca „ex aequo”:

Oliwier Kosiek, uczeń klasy 1 - nagroda „Bajeczki naszego dzieciństwa”,

Michał Dul, uczeń klasy 3 - nagroda „Mądre bajki – pozytywne myślenie”,

Hubert Miazga uczeń klasy 2 - nagroda „Mądre bajki”,

wyróżnienia otrzymali:

Tomasz Wrzos, uczeń klasy 1 - nagroda „Baśnie Grimm”,

Sebastian Radomski, uczeń klasy 1 - nagroda „Baśnie Andersena”,

Julka Perlak, uczennica klasy - 2 nagroda „Inspirujące bajki”,

Iga Smolak, uczennica klasy 3 - nagroda „Mądre bajki”.

Nagrodzeni uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz piękne wydania książek.

Kierujemy serdeczne podziękowania dla wszystkich nauczycieli i rodziców przygotowujących uczniów do Konkursu Pięknego Czytania. Udział w konkursie stworzył możliwość odkrycia przez uczniów własnych uzdolnień, pogłębił wiarę we własne możliwości, dał szansę na osiągnięcie sukcesu. Zachęcamy do czytania i do udziału w kolejnych edycjach, o których będziemy informowali na bieżąco.

Dziękujemy dzieciom za wspaniałą rywalizację konkursową i do zobaczenia za rok. Wszystkim uczestnikom konkursu i jednocześnie nagrodzonym, DZIĘKUJEMY, GRATULUJEMY I ŻYCZYMY dalszych sukcesów oraz zachęcamy do dalszego trenowania pięknego czytania!

Zapraszamy do galerii zdjęć :)    camera-logo3.jpg                                                                                                                                                                                                                  Tekst: mgr Halina Godek

mgr Katarzyna Chmiel

mgr Agata Kogut