230904 beatyfikacja Ulmow 2 

W niedzielę 10 września 2023 roku w Markowej będzie miała miejsce beatyfikacja Rodziny Ulmów. W związku z tym wydarzeniem, w całej Polsce odbędą się uroczystości związane z upamiętnieniem rodziny, która za pomoc Żydom podczas II wojny światowej zapłaciła najwyższą cenę. W planach obchodów są między innymi: wystawy, koncerty, konkursy i konferencje naukowe.

W przygotowania do tej uroczystości, poprzez popularyzację historii życia rodziny Ulmów z Markowej włączyła się również nasza szkoła. W klasach szkoły podstawowej przeprowadzono lekcje historii, pogadanki o życiu i poświęceniu Józefa i Wiktorii, uczniowie oglądali również materiały audiowizualne (filmy, prezentacje, zdjęcia). Zwieńczeniem tych działań było przygotowanie przez wychowanków prac plastycznych z opisem, które zostały wyeksponowane w formie wystawy w budynku szkoły. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom za tak liczny udział i zaangażowanie oraz rodzicom, którzy te działania wsparli.

Proces beatyfikacyjny Ulmów rozpoczął się 17 września 2003 roku. 7 grudnia 2022 roku papież Franciszek podpisał dekret otwierający drogę do ich beatyfikacji. Oficjalne uroczystości odbędą się 10 września 2023 roku w Markowej. To pierwszy raz w historii Kościoła, gdy do godności błogosławionych zostanie wyniesiona cała rodzina.

Poniżej znajdują się linki do informacji o uroczystościach beatyfikacyjnych.

Bez tytułu.jpg „Markowa miesiąc przed beatyfikacją” – spotkanie poświęcone rodzinie Ulmów | dzieje.pl - Historia Polski

Bez tytułu.jpg Beatyfikacja rodziny Ulmów. Markowa przygotowuje się do uroczystości - Wiadomości - polskieradio24.pl

Bez tytułu.jpgMarkowa przygotowuje sie do uroczystości beatyfikacji rodziny Ulmów (tvp.pl)

Zapraszamy do galerii zdjęć - camera-logo3.jpg                                                                 Tomasz Majka