Realizacja zadań Kościoła poprzez dzieła miłosierdzia we współczesnym świecie powinna przejawiać się między innymi w wychowaniu młodego pokolenia. Istotnym zadaniem jest uwrażliwienie dzieci i młodzieży na drugiego człowieka, zwrócenie im uwagi na otaczający nas świat i możliwość jego zmiany na lepszy poprzez czynienie dobra na rzecz ludzi szczególnie go potrzebujących. Szkolne Koło Caritas to organizacja młodzieżowa. Działa na terenie szkoły pod nadzorem Dyrekcji i włącza się na zasadzie wolontariatu w charytatywną, opiekuńczą i wychowawczą działalność Caritas.
Cel główny Szkolnego Koła Caritas:
Głównym celem pracy Szkolnego Koła Caritas jest: - praktyczna realizacja przykazania miłości bliźniego w odniesieniu do każdego, bez względu na jego przekonania, czy wyznanie; - uwrażliwienie na drugiego człowieka, na jego potrzeby, krzywdę i cierpienie; - budowanie autentycznej wspólnoty ludzi, ukierunkowanej na wspólne dobro.
Cele szczegółowe:
Praca w Szkolnym Kole Caritas: Uczy: - miłości bliźniego; - tolerancji i zrozumienia; - wspólnej zespołowej pracy; - poszanowania drugiego człowieka zwłaszcza potrzebującego pomocy; - wzajemnego zaufania i współodpowiedzialności; - podejmowania własnych inicjatyw; - budowania właściwej hierarchii wartości; - szukania okazji do czynienia dobra, czyli do konkretyzacji zadań miłości czynnej; Uwrażliwia na różne obszary ludzkiej biedy i krzewi ducha czynnej miłości bliźniego; Szerzy i pogłębia miłosierdzie; Kształtuje wrażliwość na potrzeby innych; Przyczynia się do wzrostu samodzielności i odpowiedzialności; Wzmacnia pożądane społecznie postawy;
Obszary działania:
środowisko szkolne- a w nim np. koleżanka lub kolega potrzebujący wsparcia materialnego lub duchowego,
środowisko lokalne -a w nim np. ktoś samotny, chory, niepełnosprawny;
parafia- a w niej ścisła współpraca z Parafialnymi Zespołami Caritas w podejmowaniu dzieł Miłosierdzia oraz czynny udział w życiu Kościoła.
W Zespole Szkół w Górnie Szkolne Koło Caritas działalność swą rozpoczęło w 2006r. Inicjatorami powołania SKC byli: Dyrektor p. mgr Lucyna Perlak, p. katechetka mgr Marta Perlak oraz ks. Rafał Majerski. W kolejnych latach szkolnych opiekę nad działalnością Koła sprawowali:
- 2007/2008 p. mgr Marta Perlak, ks. Rafał Majerski - 2008/2009 p. mgr Sylwia Chorzępa, ks. Rafał Majerski - 2009/2010 p. mgr Maria Rembisz, p. mgr Agnieszka Kołodziej, ks. Marek Wygonik - 2010/2011 p. mgr Maria Rembisz, p. mgr Agnieszka Kołodziej, p. mgr Anna Kasprzak, p. mgr Bożena Oczkowska, ks. Marek Wygonik - 2011/2012 p. mgr Bożena Oczkowska, p. mgr Agnieszka Kołodziej, p. mgr Teresa Wiktor, ks. Marek Wygonik - 2012/2013 p. mgr Joanna Ożóg, p. mgr Aleksandra Piróg, ks. Marek Wygonik - 2013/2014 p. mgr Joanna Ożóg, p. mgr Aleksandra Piróg, ks. Marek Wygonik - 2014/2015 p. mgr Joanna Ożóg, ks. Rafał Brettschneider - 2015/2016 p. mgr Aleksandra Piróg, p. mgr Marta Perlak - 2016/2017 p. mgr Aleksandra Piróg - 2017/2018 p. mgr Aleksandra Piróg, p. mgr Katarzyna Bethoon - 2018/2019 p. mgr Aleksandra Piróg, p. mgr Katarzyna Bethoon, p. mgr Magdalena Kot-Nowicka - 2019/2020 p. mgr Aleksandra Piróg, p. mgr Katarzyna Bethoon, ks. mgr Krzysztof Hyziak
- 2020/2021 p. mgr Aleksandra Piróg, p. mgr Katarzyna Bethoon, ks. mgr Jakub Dzierżak
- 2021/2022 p. mgr Aleksandra Piróg, p. mgr Katarzyna Bethoon, ks. mgr Jakub Dzierżak
- 2022/2023 p. mgr Aleksandra Piróg, p. mgr Katarzyna Bethoon, ks. mgr Jakub Dzierżak
- 2023/2024 p. mgr Aleksandra Piróg, p. mgr Katarzyna Bethoon, ks. mgr Jakub Ochoński
W przeddzień Dnia Dziecka (31.05.2023r.) po raz pierwszy udaliśmy się z prezentami do „Domu Opatrzności” oraz „Nadzieja” dla dzieci i młodzieży w Łące. Inicjatywę wyjazdu podjęło nasze Szkolne Koło Caritas. Dzięki kilku akcjom przeprowadzonym na terenie szkoły udało się pozyskać środki na zakup artykułów spożywczych, szkolnych, chemicznych oraz zabawek. Dodatkowo uczniowie z klasy 1 i 2 wraz z rodzicami przygotowali imienne paczki dla dzieci. Do placówki na spotkanie z dziećmi udali się opiekunowie wraz z uczennicami: Zuzanną Rembisz, Leną Gancarz oraz Aleksandrą Łach. Wszyscy mieliśmy okazję poznać historię powstania Katolickiej Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej oraz obejrzeć cały kompleks budynków, po których oprowadziła nas Siostra Dyrektor. Później spotkaliśmy się z pracownikami i dziećmi przebywającymi w placówce. Wspólne rozmowy, zabawa oraz otrzymane prezenty sprawiły, że dzieci były bardzo szczęśliwe. Spotkanie przyniosło wiele radości również nam jak i naszym uczniom. Opiekunami akcji i wyjazdu były: Aleksandra Piróg i Katarzyna Bethoon. Serdeczne podziękowania kierujemy do naszych darczyńców-rodziców i uczniów dzięki którym mogliśmy przekazać dużą ilość darów. Słowa podziękowania kierujemy także do pana Władysława Dudzika, który umożliwił nam bezpieczny transport pojazdem strażackim do Łąki.
Dnia 18 kwietnia 2023r. przeprowadzona została kolejna akcja SKC ,,Zdrowe sałatki owocowe ”. Tym razem do akcji włączyły się przyszłe wolontariuszki - uczennice klasy 5: Nikola Smolak, Olga Kida, Klaudia Tarała, Paulina Kazik oraz Jagoda Łyko. Bardzo dziękujemy dziewczętom za zaangażowanie i otwarte serca.
Już po raz kolejny w okresie przedświątecznym wolontariusze i opiekunowie Szkolnego Koło Caritas zorganizowali akcję charytatywną „Mikołajkowa loteria fantowa”. W tym roku akcję przeprowadzono na rzecz chorego 12-letniego Dominika z Wólki Łętowskiej. W tym celu przygotowanych zostało około 200 losów. Można było wylosować m.in. książki, puzzle, maskotki, ozdoby świąteczne, zabawki i inne upominki. W ubiegłych latach akcja ta cieszyła się ogromnym powodzeniem, tak też było i tym razem. Uczniowie po kilka razy wracali by wziąć udział w loterii. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu uczniów i nauczycieli udało się zebrać sporą kwotę, która została przekazana rodzicom chorego nastolatka.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom, którzy przynieśli różnego rodzaju gry, zabawki, książeczki itp., które mogliśmy sprzedawać jako fanty. Dziękujemy również wolontariuszom za przeprowadzenie loterii oraz osobom kupującym losy.
„Człowiek jest wielki nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi” Św.Jan Paweł II
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z naszej loterii :)
Do wolontariatu nie można nikogo przymuszać. Człowiek, który się na to decyduje, musi mieć chęć i czas. Na naszych wolontariuszy można zawsze liczyć, gdy jest potrzeba niesienia pomocy.
16 grudnia wolontariusze wraz z opiekunami po raz kolejny odwiedzili niepełnosprawne dzieci i młodzież w Ośrodku Rewalidacyjno-Wychowawczym w Nowej Sarzynie. Zaśpiewali kolędy, złożyli świąteczne życzenia oraz przekazali wszystkim słodkie upominki. Nasi uczniowie chętnie włączyli się w warsztaty na których wykonali świąteczne stroiki pod opieką pracowników placówki. Podczas spotkania panowała rodzinna atmosfera. Wszystkim wolontariuszom składamy serdeczne podziękowania za wrażliwość, wielkie serce i otwarcie na drugiego człowieka.
W roku 2022 Międzynarodowy Dzień Wolontariusza przypada na 5 grudnia (poniedziałek), czyli właśnie dziś. Praca, którą wykonuje się za darmo, z potrzeby serca, jest bezcenna. W celu wyrażenia uznania dla trudu wolontariuszy na całym świecie z inicjatywy ONZ obchodzony jest od 1986 roku Dzień Wolontariusza o zasięgu światowym. To doskonała okazja, by uświadomić społeczeństwu wysiłek, jaki wkładają rozmaite organizacje pożytku publicznego w niesienie pomocy, zarówno na poziomie lokalnym, krajowym, jak i globalnym. Z tej okazji chcemy docenić wszystkich, którzy spieszą z bezinteresowną pomocą innym. W naszej szkole jest również grupa uczniów, która spełnia się w tej roli doskonale. Działa ona w ramach Szkolnego Koła Caritas. Drodzy Wolontariusze życzymy Wam nieustającego zapału do nowych wyzwań, radości ze spotkań z ludźmi, którym niesiecie pomoc i niesłabnącego poczucia, że warto to robić!