221017 wycieczka

221017 wycieczka Warszawa

Uczniowie kl. 7 i 8 wraz z wychowawcami (p. J.Wołczem i p. I.Chudzik) zwiedzali Warszawę. P. Wołcz –  kierownik wycieczki zaplanował bardzo bogaty program. Wycieczkę rozpoczęliśmy śladami bohaterów lektury „Kamienie na Szaniec”. Przewodnik przybliżył uczestnikom miejsca, wydarzenia i postacie opisane przez Aleksandra Kamińskiego, jak również elementy historii okupowanej Warszawy i jej mieszkańców. Odwiedziliśmy miejsca pamięci: Cmentarz Powązki Wojskowe, miejsce wiecznego spoczynku Zośki, Alka i Rudego oraz autora książki. Przewodnik wskazał również groby zasłużonych ludzi polityki, sztuk, nauki i sportu.

Następnie przeszliśmy śladami powstańczej Warszawy. Trasa zwiedzania z przewodnikiem: Plac Zamkowy – Dziedziniec Zamku Królewskiego – Katedra św. Jana – Rynek Starego Miasta – ul. Długa – Plac Krasińskich – Pomnik Powstańców Warszawy – Pomnik Małego Powstańca – ul. Senatorska – Krakowskie Przedmieście. Uczniowie zobaczyli autentyczne miejsca związane z powstaniem, np. właz do kanału – jedynej drogi ucieczki żołnierzy i mieszkańców Warszawy ze Starego Miasta. Wspólnie odkrywaliśmy urokliwe i klimatyczne uliczki Starego Miasta. Zobaczyliśmy pomnik Kopernika i przeszliśmy Traktem Królewskim. Podziwialiśmy wspaniały Zamek Królewski – dawną siedzibę królów Polski i polskiego parlamentu.

W drugi dzień udaliśmy się do Centrum Nauki Kopernik, który okazał się prawdziwym rajem dla miłośników nauki. Setki eksponatów w Strefie Eksperymentowania pomagały nam poznać zjawiska związane z falami czy prądem. Uczniowie sprawdzali wrażliwość na światło, postrzeganie kolorów, podatność na iluzje, samodzielnie przeprowadzali doświadczenia i świetnie się przy tym bawili.

Następnie spacerkiem przeszliśmy na Stadion Narodowy im. Kazimierza Górskiego w Warszawie, gdzie podziwialiśmy dwukondygnacyjne trybuny, mające 58 580 miejsc siedzących.

Na koniec dnia przejechaliśmy się ‘złotą’ windą na szczyt Pałacu Kultury i Nauki (PKiN), który jest drugim pod względem wysokości całkowitej budynkiem w Polsce. Taras widokowy PKiN to niezapomniany widok na Stolicę. Ten dzień zakończyliśmy przechadzką po Łazienkach Królewskich. Towarzyszyły nam spacerujące po parku pawie, a w tle rozbrzmiewały utwory Chopina.

Trzeciego dnia zwiedziliśmy nowoczesne, multimedialne Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Poznaliśmy opowieści o królach, wynalazcach, myślicielach i przemysłowcach oraz o żydowskich świętach, obyczajach, religii i kulturze. Uczniom bardzo przypadła do gustu wystawa ‘’Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna’’. Dużą rozrywką było dla nich huśtanie się na obwarzanku i zaplatanie chałki.

Ostatnim punktem programu było zwiedzanie Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Bogato zdobione wnętrza, fascynujące opowieści przewodniczki wywarły na uczniach duże wrażenie.

Wizyta w MacDonald’s dopełniła szczęścia i w radosnej atmosferze wypełnionej śpiewem uczestników wróciliśmy późnym wieczorem do Górna.

Krótko o ośrodku, w którym mieszkaliśmy:

  • wspaniale położony w centrum Warszawy,
  • wygodny,
  • bardzo nam wszystkim się spodobał. 

Podsumowanie wycieczki: perfekcyjna grupa?, perfekcyjna pogoda?, udana wyprawa!

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zdyscyplinowanie, kulturę osobistą i poczucie humoru!

                                                                                                    J. Wołcz, I. Chudzik

camera-logo3.jpg 1

camera-logo3.jpg 2

Zapraszamy również do obejrzenia kilku wideorelacji z naszej wycieczki:

video_icon.png Film 1 video_icon.png Film 2 video_icon.png Film 3

video_icon.png Film 4 video_icon.png Film 5 video_icon.png Film 6