alt"Ten zwycięża, kto miłuje... Kto nienawidzi, już przegrał!" Słowa te, wypowiedzane kiedyś przez kardynała Stefana Wyszyńskiego, przyświecały tegorocznej akademii upamiętniającej wprowadzenie stanu wojennego w Polsce w roku 1981. Uczniowie zaprezentowali scenki nawiązujące do smutnej komunistycznej rzeczywistości, w jakiej przyszło nam żyć w latach 70-tych i 80-tych XX wieku. Fragmenty filmu "Czarny Czwartek - Janek Wiśniewski Padł" ukazały niemal beznadziejną sytuację narodu, który w obliczu drastycznych podwyżek mógł tylko wyjść na ulicę i protestować pod ostrzałem pistoletów i broni maszynowej. Akademię przygotowali: Pani Agnieszka Biały, Pan Arkadiusz Biały, Pan Janusz Wołcz oraz Pan Dariusz Kosak.

Podczas akademii nastąpiło także podsumowanie 5. edycji powiatowego konkursu plastyczno-literackiego „Wspomnienie o stanie wojennym” zorganizowanego przez górnieńską filię Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Sokołowie Małopolskim. Nadzór nad tym wydarzeniem sprawowała kierownik filii bibliotecznej w Górnie Teresa Krasoń, a swojego patronatu udzieliło Towarzystwo Miłośników Ziemi Sokołowskiej. W kategorii „Praca literacka” I miejsce zajęła Karolina Perlak z Zespołu Szkół w Górnie. Nagrody dla Karoliny oraz pozostałych uczniów wręczyli m.in. zaproszeni na dzisiejszą uroczystośc: radny sejmiku wojewódzkiego Mieczysław Miazga, radny gminy Sokołów Młp. Mieczysław Kobiernik oraz kierownik Biblioteki Publicznej w Sokołowie Małopolskim dr Bartosz Walicki. Więcej informacji o konkursie można uzyskać na stronie Biblioteki lub TUTAJ.