PROGRAM PRACY KOŁA BIBLOTECZNEGO

Do koła bibliotecznego należą uczniowie zainteresowani książkami, czytelnictwem oraz działalnością biblioteki. Uczestnictwo w pracach koła bibliotecznego uczy dzieci odpowiedzialności i samorządności, systematyczności i dokładności, umiejętności pracy w grupie. Dowartościowuje ucznia, stwarza mu możliwości pokazania swoich umiejętności i zdolności, rozwoju zainteresowań. Zajęcia w kole bibliotecznym mają uświadomić uczniom, że kontakt z książką dostarcza wiedzy o świecie i ludziach, rozwija wyobraźnię, kształtuje właściwą hierarchię wartości, uwrażliwia na przeżycia i uczucia innych. Koło biblioteczne promuje książkę, bibliotekę i czytelnictwo.

Rola zajęć

     Uczniowie biorący udział w pozalekcyjnej działalności biblioteki przygotowują się do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym. Dzieci współpracujące z biblioteką poszerzają swoją wiedzę o książce, rozwijają swoje różnorodne zdolności (plastyczne, literackie, recytatorskie), rozwijają zainteresowania czytelnicze. W wyniku realizacji tematyki zajęć uczeń powinien zdobyć konkretne wiadomości i umiejętności, wzbogacić słownictwo o pojęcia związane z literaturą, prasą, książką i biblioteką.

         Uczniowie uczą się współdziałania w grupie, zdobywają poczucie odpowiedzialności za przyjęte obowiązki. Zajęcia stwarzają możliwość bycia razem z rówieśnikami, warunki do rozmowy i zaprzyjaźnienia się. Zaspokajane są w ten sposób potrzeby psychiczne dzieci takie jak potrzeba przynależności, uznania i szacunku, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju psychicznego w okresie dojrzewania i kształtowania osobowości.

Program pracy w Kole Bibliotecznym skierowany jest dla uczniów klas IV-VI SP i klas I-III Gimnazjum.

word buttonRoczny plan pracy Koła Bibliotecznego